Europska unija ima ambiciozne planove za postizanje ugljične neutralnosti do 2050. godine. To zahtijeva ispitivanje i usvajanje inovativnih rješenja za proizvodnju, potrošnju, upravljanje i skladištenje energije. CSSC Lab – novi INTERREG projekt pokrenut u srpnju 2020. godine, podržavat će testiranje pristupa sektorskog spajanja i skladištenja energije u Austriji, Bugarskoj, Hrvatskoj i Sloveniji.
Glavna prepreka s kojom se trenutno suočava u povećanju korištenja obnovljivih izvora energije (OIE) je bolje povezivanje potrošnje i skladištenja energije. OIE su ključni za postizanje klimatskih ciljeva EU-a, ali predstavljaju i značajan izazov budući da nemaju konstantnu već promjenjivu proizvodnju energije. To znači da opskrba energijom sunca i vjetra u velikoj mjeri ovisi o dobu dana, godišnjem dobu i vremenu. Potrebna su nova, inovativna rješenja za pohranu kako bi se osiguralo da se energija proizvedena iz obnovljivih izvora može pohraniti i iskoristiti po potrebi.
Povezivanje različitih sektora (elektroenergetski, toplinski, prometni) daje podlogu za izgradnju mosta između potrošnje energije s jedne strane i skladištenja energije s druge strane. Njihov potencijal prepoznat je i na razini EU, s jasnom strategijom koju je na ovu temu formulirala Europska komisija (EU Strategija za integraciju energetskog sustava, EK, srpanj 2020.). Unatoč tome, i dalje postoji nedostatak svijesti o važnosti povezivanja sektora na općinskoj i gradskoj razini, koje su ključne komponente integriranog energetskog sustava.
U svojoj studiji pod nazivom “Potencijali povezivanja sektora za dekarbonizaciju” iz 2019. godine, Europska komisija preporučuje pokretanje pilot demonstracijskih projekata spajanja sektora kao sredstva za podizanje svijesti na općinskoj i gradskoj razini. CSSC Lab nastoji slijediti ovu preporuku pokretanjem različitih mjesta za pilot testiranja.
CSSC Lab kao inicijativu provodi 17 partnera u 11 zemalja, a čiji je cilj ubrzati prihvaćanje CSSC rješenja u gradovima Dunavske regije. Trenutno je malo inicijativa za povezivanje sektora, jer javne vlasti posjeduju vrlo malo znanja o toj temi, a sklone su udaljavanju od povezanih investicijskih rizika. Da bi se prevladale ove prepreke, projekt CSSC Lab planira provesti program jačanja kapaciteta za općine i pokazati održivost rješenja CSSC za srednje i manje gradove u dunavskoj regiji.
Više o projektnim aktivnostima doznajte na http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/cssc-lab
Marko Čavar, voditelj projekata