Već u prvim satima nakon potresa koji je u ožujku zatresao Zagreb i okolicu, stručnjaci su se okupili i priskočili u pomoć svojim sugrađanima pogođenim potresom radeći brzu procjenu oštećenja i uporabljivosti njihovih domova. U rekordnom roku uspostavljen je sustav pri čemu su pomogli brojni kolege inženjeri. Kreirana je ‘’živa’’ GIS baza koja je omogućila da su podaci s terena izravno dostupni svim zainteresiranim stranama. Oformljena je i online platforma koja je nazvana Hrvatski centar za potresno inženjerstvo, a koja je postala mjesto okupljanja gdje stručnjaci dobivaju sve potrebne informacije.
Što smo iz potresa u ožujku naučili? Naučili smo da je rizik od potresa jedan od najvećih rizika za Hrvatsku uzimajući u obzir razmjere posljedica koje su predviđene važećim procjenama rizika. Naučili smo da su pouzdanije procjene rizika ključne za donošenje kvalitetnih strategija, a u Hrvatskoj imamo brojnih izazova koje tek trebamo riješiti. Naučili smo da su provođenje mjera za ublažavanje posljedica potresa i pripremljenost društvene zajednice od iznimne važnosti. Naučili smo da su globalne istraživačke aktivnosti prilika za Hrvatsku da ulovi korak s najnovijim istraživanjima i metodologijama. Naučili smo da je svijest o riziku od potresa ključni faktor jer zahvaća sve dijelove društva, od odgovornih koji donose strateške odluke do građana koji odlučuju kako će izgraditi svoje domove. Naučili smo da si država s ograničenim financijskim mogućnostima, poput Hrvatske, ne bi smjela dopuštati propuštanje prilika. I na kraju, naučili smo da je platforma za smanjenje rizika od katastrofa, unutar koje se pokušavaju povezati svi akteri vezani za pojedini rizik, izvrstan primjer dobre prakse koji bi trebalo slijediti. Moglo bi se ovdje nabrajati u nedogled što smo sve naučili, no ipak…
Uobičajeni pad svijesti o riziku od potresa je učinio svoje i devet mjeseci nakon potresa u Zagrebu dogodio se potres koji je zatresao Petrinju i okolicu, a koji smo ponovno dočekali nespremni. Svaki novi potres dodatno je naglasio da je potrebno značajno povećati kapacitete i sustavno organizirati stručnjake za slučaj ovakvih katastrofa. Istovremeno, svakim smo novim potresom sve bogatiji za iskustvo koje će nam pomoći da postanemo sve spremniji. No taj će proces sigurno potrajati i u tom će procesu stručnjaci trebati veliku podršku od strane države.
Danas, mjesec dana nakon potresa koji je promijenio živote ljudi u ovome kraju, na području Grada Gline pregledano je preko 80% objekata na kojima su prijavljena oštećenja. Inženjeri na tom području i dalje neumorno rade, riskiraju svoje živote, a sve kako bi svojim aktivnostima barem malo ublažili posljedice razornog potresa. Ono što nas stručnjake iz REGEA tima, jednako kao i kolege na terenu, tjera naprijed je vjera da će ovi naši sitni koraci razorenim područjem uz zajednički doprinos svih postati veći i da će Hrvatska svakim danom postajati sve otpornija na potrese.